Wprowadzenie
Przewlekła spontaniczna pokrzywka (CSU) to stan charakteryzujący się spontanicznym pojawianiem się bąbli pokrzywkowych, obrzęku naczynioruchowego lub obu tych objawów przez ponad sześć tygodni z powodu znanych lub nieznanych przyczyn. Występowanie CSU jest wyższe w badaniach azjatyckich (1,4%) w porównaniu do badań przeprowadzonych w Europie (0,5%) i Ameryce Północnej (0,1%). Zalecenia wskazują na stosowanie drugiej generacji H1-antyhistaminików (sgAHs) w standardowych dawkach jako pierwsza linia leczenia CSU. Jednakże, niektórzy pacjenci mogą wykazywać ograniczoną odpowiedź na konwencjonalne dawki antyhistaminików (AHs).
Cel badania
W odpowiedzi na potrzebę znalezienia skutecznej i bezpiecznej terapii dla pacjentów z CSU, przeprowadzono badanie oceniające efektywność i bezpieczeństwo stosowania zwiększonych dawek desloratadyny cytrynianu disodowego. Badanie to dostarcza nowych dowodów wspierających zasadność zwiększania dawki tego leku u pacjentów z CSU.
Metodyka badania
W badaniu wzięło udział 68 pacjentów z CSU z Chin, zrekrutowanych z dwóch szpitali. Było to badanie wieloośrodkowe, randomizowane, podwójnie zaślepione z grupami kontrolnymi. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do trzech grup: niskiej dawki (8,8 mg), średniej dawki (17,6 mg) i wysokiej dawki (35,2 mg) desloratadyny cytrynianu disodowego.
Kryteria włączenia i wykluczenia
Kryteria włączenia obejmowały m.in. wiek 18-65 lat, udokumentowaną historię pokrzywki przez co najmniej trzy dni w tygodniu przez 6 tygodni, a także umiarkowane do ciężkiego CSU. Wykluczano pacjentów z pokrzywką indukowaną, innymi schorzeniami mogącymi wpływać na objawy CSU, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Wyniki
Analiza wyników wykazała znaczącą poprawę w grupie wysokiej dawki (35,2 mg) w porównaniu do grupy niskiej dawki (8,8 mg) pod względem zmiany w skali aktywności pokrzywki (UAS7) oraz skali nasilenia świądu (ISS7). Nie zaobserwowano istotnych różnic w grupie średniej dawki w porównaniu do grupy niskiej dawki.
Bezpieczeństwo
Profil bezpieczeństwa desloratadyny cytrynianu disodowego był korzystny we wszystkich grupach dawkowania. Nie odnotowano ciężkich działań niepożądanych, a częstość występowania działań niepożądanych była zbliżona w każdej grupie.
Dyskusja
Badanie potwierdziło, że zwiększenie dawki desloratadyny może przynieść znaczące korzyści kliniczne u pacjentów z CSU, którzy nie reagują na standardowe dawki. Wyniki sugerują, że zwiększenie dawki AHs jest bezpiecznym i skutecznym podejściem terapeutycznym.
Ograniczenia badania
Do ograniczeń badania należy zaliczyć niewielką liczebność próby oraz krótki okres obserwacji. Pomimo tych ograniczeń, wyniki wskazują na potencjalne korzyści ze zwiększenia dawki desloratadyny.
Podsumowanie
Wyniki badania sugerują, że zwiększenie dawki desloratadyny cytrynianu disodowego może być skuteczną strategią zarządzania CSU. Konieczne są dalsze badania w celu pełniejszego zrozumienia mechanizmów działania zwiększonych dawek AHs.
Bibliografia
Xue Ke, Li Mengmeng, Wang Lei, Sun Yi, Zeng Tongxiang, Liu Bing and Cui Yong. Effect and safety of different doses of desloratadine citrate disodium in patients with chronic spontaneous urticaria in Chinese Han population. Chinese Medical Journal 2024, 137(20), 2483-2485. DOI: https://doi.org/10.1097/CM9.0000000000003170.